Zgłoś sugestię

Jak przygotować się na wycieczkę rowerową?

utworzono 2019-02-28
Jak przygotować się na wycieczkę rowerową?

Planujesz całodzienną przejażdżkę rowerową? A może kilkudniowy wyjazd? Aby wypad był udany, przede wszystkim ważne jest odpowiednie przygotowanie. Bez niego nawet pozornie najprostsza podroż może okazać się wyzwaniem lub po prostu nie sprawi przyjemności. O czym należy pamiętać przygotowując się do takiego wyjazdu? Mamy dla was kilka wskazówek!

 

 

PRZYGOTOWANIE FIZYCZNE

 

Jeśli wyjazd ma być zdecydowanie dłuższy niż Twoje standardowe wycieczki rowerowe musisz pamiętać o stosownym przygotowaniu fizycznym. Jeśli o to nie zadbasz odpowiednio wcześniej wyprawa może okazać się nie lada wyzwaniem, a na pewno dużym wysiłkiem być może przekraczającym Twoje możliwości. Poza regularną jazdą na rowerze warto wykonywać inne ćwiczenia cardio np. bieganie. Pozwoli to zwiększyć kondycję oraz poprawi wydolność tlenową. Odpowiednie przygotowanie zminimalizuje także ryzyko kontuzji. Pamiętaj także, aby nie tylko przed wyjazdem odpowiednio się rozciągnąć, ale i po całym dniu jazdy warto wykonać kilka ćwiczeń.

 

 

 

SPRAWDŹ SPRZĘT

 

Jeśli kupujesz nowe wyposażenie, warto sprawdzić wcześniej jak się sprawuje, tak aby w trakcie wyprawy nie okazało się, że sprzęt jest bezużyteczny lub po prostu niewygodny w użytkowaniu. Najczęstszym zakupem przed takimi wyjazdami jest zazwyczaj siodełko. Jest to główny element odpowiadający za nasz komfort, dlatego warto kilka razy się się przejechać z nowym nabytkiem, aby odpowiednio dostosować jego ułożenie, a także przyzwyczaić się do niego. Bardzo ważne jest także sprawdzenie samego roweru, oddajmy go do przeglądu lub jeśli sami mamy o tym pojęcie- sprawdźmy najważniejsze jego elementy (opony, przeżytki hamulce).

 

Dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednią torbę, która przy względnie małych gabarytach pomieści bardzo dużo rzeczy. Ważne aby sakwa była dostosowana do roweru, tak aby nie przeszkadzała w trakcie jazdy i była wygodna w użytkowaniu. W naszej ofercie znajdziecie bardzo duży wybór toreb rowerowych montowanych na różne części roweru. Każdy będzie mógł wybrać sobie taką jaka jest dla niego najbardziej odpowiednia!

 

 

 

 

 

WODA I JEDZENIE

 

Chyba każdy z nas spotkał się z sytuacją gdy nie miał nic do picia czy jedzenia podczas wycieczki. Zdecydowanie obniża to nasze zadowolenie i przyjemność z wyjazdu. Zadbaj o odpowiedni zapas pożywienia i wody, a jeśli wyprawa jest dłuższa zaplanuj miejsca postoju gdzie możliwe będzie zaopatrzenie się w dodatkowe zapasy. Tak, aby podczas wycieczki nie tracić czasu na szykanie najbliższego sklepu. Ważne, aby jedzenie było pożywne i nie zajmowało dużo niepotrzebnego miejsca. Jeśli chodzi o wodę, idealnie sprawdzą się wygodne bidony o różnej pojemności, które można zamontować przy rowerze nie powodując dodatkowego obciążenia w placku.

 

 

 

CZAS

 

Pamiętaj,aby realistycznie obliczyć czas wycieczki. Jeśli nie masz doświadczenia, i nie wiesz ile czasu zajmie Ci przejechanie danej liczby kilometrów, sprawdź na mapach pozwalających obliczyć trasę dla rowerzysty. Pokazują one optymalny czas przejechania wyznaczonej trasy jednak pamiętaj że musisz doliczyć także czas na postoje. Nie zaczynaj wyjazdu zbyt późno, gdyż może się okazać, że z nieprzewidzianych powodów czas wycieczki się wydłużył i będziemy musieli jechać jeszcze późnym wieczorem. Pamiętajmy także że w ciepłe dni w południe warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed słońcem, lub jeśli mamy możliwość- zrobić sobie przerwę na posiłek czy odpoczynek.

 

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

 

Bardzo ważne jest, aby na wszelki wypadek mieć ze sobą apteczkę, odpowiednio wyposażona nie będzie zabierała dużo miejsca, natomiast pozwoli opatrzyć drobne rany czy wesprzeć nasz organizm w przypadku choroby czy zatrucia. Pamiętajmy także o apteczce dla naszego roweru ;) Zawsze miejmy ze sobą zestaw naprawczy, tak aby móc załatać dętkę czy naprawić drobne usterki. Takie przedmioty nie zajmują dużo miejsca, a mogą uratować całą wyprawę przed fiaskiem i prowadzeniem roweru przez wiele kilometrów do najbliższego postoju.

 

Jeśli zamierzasz pokonywać część trasy po ulicy lub jej obrzeżach pamiętaj o odpowiedniej sygnalizacji świetlnej oraz lusterku rowerowym. Musisz być dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu, ale także ty musisz wiedzieć co się dzieje na drodze.

 

 

                  

 

 

 

CZERP PRZYJEMNOŚĆ

 

Jesteś już dobrze przygotowany do wyprawy? Nie zapominaj najważniejszego celu tej wycieczki - PRZYJEMNOŚĆ. Podziwiaj okolicę, rób zdjęcia, ciesz się czasem na świeżym powietrzu. Nawet jeśli będziesz musiał stawić czoła różnym przeciwnościom takim pogoda czy inne niesprzyjające okoliczności to pamiętaj, że to właśnie jest przygoda, a z problemami na pewno sobie poradzisz jeśli będziesz odpowiednio przygotowany!

 

 

Życzymy udanych wyjazdów! ;)

 

 

 

 

Ewa Brzozowska

Gdynia 28/02/19r.

 

 

0
0
Dodaj komentarz