Zgłoś sugestię

Baterie alkaliczne, cechy i zastosowania

utworzono 2021-12-28
Baterie alkaliczne, cechy i zastosowania

AA Battery - Openclipart

Budowa ogniw alkalicznych polega na wykorzystaniu jednorazowego ogniwa galwanicznego. Ze względu na nietrwałość ogniwa zawartego w baterii, nie można jej ładować jak w przypadku akumulatorów. Zasada działania polega na reakcji chemicznej między anodą a katodą. W przypadku tej pierwszej zastosowano sproszkowany cynk, a katodą został sproszkowany tlenek manganu(IV). Elektrolit zawarty w ogniwie to wodorotlenek potasu. Baterie alkaliczne na przestrzeni lat uległy licznym udoskonaleniom, dzięki czemu są w obecnej chwili dużo wytrzymalsze od swoich ówczesnych odpowiedników.

Baterie alkaliczne są jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów baterii ze względu na swoje szerokie zastosowanie w codziennym życiu, które bierze się z ich efektywności przy średnich i dużych poborach prądu. Posiadają napięcie znamionowe 1.5 V, dzięki czemu mogą zasilać wiele domowych urządzeń takich jak m.in. odtwarzacz MP3, latarki, aparaty fotograficzne etc. Pierwszą firmą, która rozpowszechniła ogniwa alkaiczne była firma Energizer, ówcześnie Eveready Battery. Główną i niepodważalną zaletą baterii alkalicznych jest ich długa żywotność, która bierze się z większej gęstości zachowanej w ich energii, jednakże wiąże się z tym również większa cena niż w przypadku standardowych baterii. Największe zalety baterii alkalicznych uwidaczniają się przy dużym poborze mocy, a co za tym idzie, jest to rozwiązanie lepsze od ogniw cynkowo- węglowych, mimo delikatnej różnicy w cenie. Wydłużony czas przechowywania, niska rezystancja wewnętrzna, a przy tym wysoka wartość energii na gram ogniwa stanowi o sile tych baterii. Jednakże ten typ baterii to nie tylko same zalety. Do podstawowych wad ogniw alkalicznych należy niska pojemność i spadek napięcia, który występuje wraz z rozładowywaniem się baterii.

Baterie alkaliczne- Jeśli tak to jakie?

Przy wyborze dobrej jakości baterii alkalicznych nie należy kierować się jedynie ceną. Warto kupić baterie od zaufanych sprzedawców takich jak sklep Seltrade.pl

https://seltrade.pl/baterie/sort:price/direction:desc

Na stronie Seltrade.pl można znaleźć baterie alkaliczne czołowych producentów takich jak m.in. :

-Varta -Duracell

Baterie alkaliczne Varta Industrial LR03/AAA 10x4 (40 sztuk) Baterie alkaliczne Duracell Basic LR03 AAA (blister)

-Energizer -Panasonic

Baterie LR6 Energizer Alkaline Power (box) Family Pack 8 x Panasonic Alkaline PRO Power LR6/AA (blister)

Zalety i Wady Baterii Alkalicznych:

Zalety:

- Niska cena przy wysokim stosunku energii do masy baterii

- Większa moc w stosunku do baterii cynkowo- węglowych

- Wysoka wydajność w niskich i wysokich temperaturach

Wady:

- Niskie napięcie baterii

- Wyższa cena niż w przypadku baterii cynkowo- węglowych

- Znaczący spadek napięcia przy długotrwałym użytkowaniu baterii.

Podsumowanie:

Baterie alkaliczne to świetny wybór, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość ich wykorzystania w codziennym życiu. Poprzez wysoką wydajność i niską reakcję na skrajne temperatury możemy je z powodzeniem wykorzystywać do aparatów fotograficznych, co z powodzeniem ułatwi nam utrwalenie widoków z naszych podróży. Słuchanie muzyki przez odtwarzacz MP3 podczas zimowych spacerów, również nie będzie stanowić większego problemu. Minusem na pewno będzie cena ogniw alkalicznych, jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że płacimy również za jakość i dłuższą żywotność w stosunku do cynkowo- węglowych konkurentów. Również spadki napięcia przy rozładowywaniu nie powinny stanowić większego problemu, z tego względu, że bateria wciąż zachowuję wysoki stosunek energii do masy własnej, co może ułatwić nam trzymanie zapasowych sztuk w pobliżu.

Sebastian, specjalista ds. marketingu treści

Gdynia, 28.01.2022

13
0
Dodaj komentarz