Zgłoś sugestię

Ciężki wybór słuchawek

utworzono 2018-10-24
Ciężki wybór słuchawek

Słuchawki


Słuchawki jakie są każdy widzi. Nic bardziej mylnego. Wygląd to nie wszystko. Każda para opatrzona jest, oprócz ceny, mnóstwem tajemniczych oznaczeń jak impedancja, zakres częstotliwości czy czułość. Każde z nich ma wpływ na jakość dźwięku i komfort użytkowania. Postaramy się wyjaśnić te i inne wartości oraz pomóc w doborze najodpowiedniejszych słuchawek.

Parametry

- Zakres częstotliwości (mierzony w Hercach [HZ])- dźwięk to tak naprawdę fala ciśnienia powietrza. Każda fala ma swoją częstotliwość czyli odległość pomiędzy szczytami fal. Konstrukcja ucha przeciętnego człowieka pozwala odbierać fale o częstotliwości od 20 do 20000Hz. Uszy dzieci i wyszkolonych audiofilów mogą rejestrować szersze zakresy. Wartości poniżej tych podanych odbieramy jako infradźwięki (bardziej czujemy niż słyszymy) a powyżej- jako ultradźwięki. Dla przeciętnego użytkownika nie ma sensu wybierać słuchawek o rejestrze szerszym niż 20-20000Hz ponieważ i tak nie zauważy różnicy a po drugie... są droższe.
- Impedancja (mierzona w Omach)- wskazuje na opór elektryczny i jest stosunkowo skomplikowanym parametrem. W skrócie- niższa impedancja oznacza, że słuchawki mają mniejsze wymagania w stosunku do źródła zasilania czyli nadają się np. do urządzeń przenośnych lub niewyspecjalizowanych komputerów. Wyższa impedancja oznacza konieczność zastosowania wzmacniacza słuchawkowego- co zainteresować może użytkowników profesjonalnych. Używanie słuchawek o wysokiej impedancji w urządzeniach takich jak np. smartfony spowoduje obniżenie jakości dźwięku i głośności. Dla tzw. "zwykłych ludzi" impedancja zalecana mieści się w przedziale od 16 do 32 Omów.
- Czułość (mierzona w decybelach [dB] – zwana też poziomem ciśnienia akustycznego. Najprościej mówiąc określa maksymalną głośność słuchawek. Większość dostępnych urządzeń oferuje czułość na poziomie 100dB (nie zalecamy słuchać tak głośnych dźwięków ponieważ uszkadzają słuch).


 

 

Konstrukcja


- Dokanałowe – wchodzą bezpośrednio do kanału słuchowego i szczelnie go wypełniają. Zapewnia to dobrą izolację od dźwięków otoczenia. Dzięki temu zazwyczaj oferują lepszą jakość dźwięku niż słuchawki douszne.
- Douszne – wkłada się je do ucha lecz nie wypełniają szczelnie kanału słuchowego. Zapewnia to lepszą wentylację ucha lecz kosztem gorszej izolacji od dźwięków zewnętrznych i co za tym idzie, obniżonej jakości odsłuchu
- Zamknięte (wokółuszne) – słuchawki opasują całą małżowinę uszną zapewniając zazwyczaj najlepszą jakość dźwięku i bardzo dobrą izolację od otoczenia. Minusami tej konstrukcji są: kiepska wentylacja uszu i możliwy dyskomfort przy dłuższym użytkowaniu. Decydując się na nie bardzo ważny jest pałąk na głowę i jego dopasowanie do indywidualnego kształtu czaszki. Słuchawki te mają tendencję do opierania się na małżowinach co może powodować ból.
- Otwarte – opierają się wyłącznie na pałąku na czaszce. Zakrywają małżowiny ale nie naciskają na nie. Otwarta konstrukcja powoduje obniżenie jakości basu i gorszą izolację od dźwięków zewnętrznych ale lepszą wentylację i większy komfort użytkowania w przypadku długich sesji.
- Półotwarte – konstrukcja "przejściowa", pomiędzy otwartymi i zamkniętymi.
Dlaczego wentylacja uszu jest tak ważna? Przy braku dostępu do świeżego powietrza zaczynają się namnażać bakterie beztlenowe które mogą powodować infekcje i choroby.
Słuchawki dokanałowe i douszne polecane są zazwyczaj do urządzeń przenośnych, np. telefonów komórkowych. Większość z nich wyposażona jest w mikrofon umożliwiając prowadzenie rozmów nie zdejmując słuchawek. Są lekkie, nie zajmują dużo miejsca i z łatwością można przenosić je w kieszeni. Reszta w/w nadają się zazwyczaj do użytku domowego kiedy nie zależy nam na mobilności ale na jak najlepszej jakości dźwięku.

Polecane przez Seltrade

Forever Swing

 


Podstawowe, tanie słuchawki renomowanej firmy FOREVER. Jakość dźwięku jest i za tę cenę to zaleta. Innymi zaletami są: nieplączący się kabel i ciekawy design oraz wbudowany mikrofon. Wszyscy zwrócą na nie uwagę.

 


Media-Tech Pictor MT3586K

 Budżetowe słuchawki wokółuszne. Dobra jakość dźwięku. Można je złożyć jak na obrazku powyżej dzięki czemu są bardziej mobilne i bez problemu mieszczą się w torbie/plecaku.



Samsung AKG EO-IG955

 Efekt współpracy dwóch "branżowych" firm czyli Samsunga i AKG. Idealny stosunek cena/jakość, dobry dźwięk i komfort długiego użytkowania sprawiło że korzystają z nich pracownicy naszej firmy. Polecamy!



Art HERO

Bardzo dobre słuchawki do grania, słuchania muzyki lub czatu. Składany mikrofon i wygoda. Wyposażone są we wbudowaną kartę dźwiękową polepszającą jakość dźwięku i aktywnie redukującą szumy otoczenia.


Art AP-B04

Coś dla zwolenników wolności. Muzyka w każdym kącie domu bez uwiązywania się kablem,


UNITRA SN-40

 

 Produkt legendarnej firmy UNITRA. Bardzo porządne słuchawki o dobrej jakości dźwięku i wbudowanym mikrofonie wraz z przyciskiem do odbierania/rozłączania połączeń.

 

WAŻNE!


Długotrwałe używanie słuchawek na wysokim poziomie głośności trwale uszkadza słuch! Zalecamy słuchanie na niższych poziomach głośności. Jeśli mimo wszystko wolą Państwo głośną muzykę, zapraszamy do naszej oferty baterii do aparatów słuchowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                       Michał, specjalista ds. sprzedaży

                                                                                                                                       Gdynia 24/10/2018

 

0
0
Dodaj komentarz